EudraVigilance

Evropská agentura pro léčivé přípravky zodpovídá za vývoj, správu a koordinaci systému EudraVigilance, systému určeného k podávání hlášení podezření na nežádoucí účinky.

Hlášení zadaná do systému EudraVigilance zahrnují podezření na nežádoucí účinky léčivých přípravků zaznamenaná jak v období před udělením registrace, tak v období po jejím udělení. Systém umožňuje odhalit signály podezření na nežádoucí účinky, které nebyly dosud známy, a zjišťovat nové informace o známých nežádoucích účincích.

Data shromážděná v systému EudraVigilance

Modul pro klinická hodnocení v systému EudraVigilance:

  • podezření na závažné neočekávané nežádoucí účinky (SUSAR) hlášené zadavateli intervenčních klinických studií,

Poregistrační modul v systému EudraVigilance: podezření na závažné či nezávažné nežádoucí účinky vyplývající z(e):

  • spontánních hlášení zdravotnických pracovníků a pacientů,
  • poregistračních studií (neintervenčních),
  • světové odborné literatury (spontánní, neintervenční).

Údaje v systému EudraVigilance o registrovaných léčivých přípravcích jsou pravidelně analyzovány, a to ve dvoutýdenních až čtyřtýdenních intervalech.
Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik léčiv (PRAC) hodnotí signály získané ze systému EudraVigilance a může následně doporučit příslušné regulační opatření.

Systém EudraVigilance používají orgány pro regulaci léčivých přípravků v EHP, agentura a farmaceutické společnosti, které jsou držiteli rozhodnutí o registraci v EHP.

Povinnost podávat hlášení je pro různé zúčastněné strany definována v právních předpisech EU, zejména v nařízení (ES) č. 726/2004, směrnici 2001/83/ES, v platném znění, směrnici 2001/20/ES a v nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 536/2014 ze dne 16. dubna 2014 o klinických hodnoceních humánních léčivých přípravků a o zrušení směrnice 2001/20/ES. Více informací naleznete na hlavní stránce internetových stránek systému EudraVigilance.
Podrobnosti o postupech při vykonávání činností souvisejících s farmakovigilancií v EU naleznete v Pokynech ke správné farmakovigilanční praxi: modulu VI – Správa a hlášení nežádoucích účinků léčivých přípravků.

Podrobnosti o tom, jak agentura interpretuje informace o hlášených případech podezření na nežádoucí účinky léčivých přípravků, naleznete v příručce pro interpretaci spontánních hlášení případů podezření na nežádoucí účinky léčivých přípravků.

 EMA
EudraVigilance